لاله اسکندری:مادربزرگم مرا به جلسات قرآن می برد

به گزارش کافه ستاره، لاله اسکندری که مهمان برنامه « باغ رمضان» بود در گفت و گو با محمدرضا حسینیان  گفت: روح عمویم شاد جایش خیلی خالی است. امیدوارم هرجا هست در آرامش باشد.هم بابا و هم عمو صدایشان شبیه هم بود. خانواده پدری ام صدای خوبی دارند.

این بازیگر در ادامه درباره « کرونا ویروس» گفت: اینقدر انسان ها زمین را آزار دادند که خشم طبیعت دامان همه را گکرفت. آمارهای افراد مبتلا بالاست اما خبرهای خوبی هم  می رسد و طبیعت نفس می کشد. سلطه انسان کمتر شده و این خبر خوبی است. هوای خوب داریم و فکر می کنم هر چیز بدی وجه خوبی هم دارد. روزهای کرونایی برای همه درس هایی دارد، اینکه یاد بگیریم چطور در تنهایی خود باشیم و کیف کنیم و لذت ببریم. برنامه هایی که دلمان می خواسته را و تا امروز وقتش را نداشته ایم انجام بدهیم. دیگر افراد بهانه ای ندارند که فرصت نداریم. این دوره  هم گذار دارد و ان شاءالله درس هایش برایمان می ماند.

اسکندری درباره نقش بازی کردن در زندگی افزود: همیشه سعی کرده ام خودم باشم. اما نگاه اینکه شاید در زندگی هم داری نقش بازی می کنی نگاه عمومی است. خیلی آدم ها نسبت به تو این نگاه را دارند. ولی وقتی به تو نزدیک شوند می تواند تو را از آدمی که نقشش را بازی می کنی تمیز بدهند. فکر می کنم باید  در کل با پیرامونت احساس صداقت داشته باشی و در این راه طوری باشی که در نهایت از خودت رضایت داشته باشی. در شغل ما خیلی پیش آمده که طرف مادر یا عزیزش را از دست داده و مجبور بوده جلوی دوربین برود. این توانایی و قدرت عجیبی می خواهد که بتوانی این فاصله گذاری ها را داشته باشی.

این بازیگر در ادامه افزود: معلم کلاس اولم  خانم لولاور در دبستان اتفاق بودند. امروز از جلوی مدرسه اتفاق گذشتم.نام معلم کلاس اولم سخت بود اما یادم مانده است. معلم های اول هر کسی البته پدر و مادر هستند و برای من این حس مضاعف بود. چون هر دو  دبیر بودند و در طول این سال ها تدریس کرده اند. پدر دبیر زیست شناسی دبیرستان البرز و مادر دبیر زبان بوده اند. در فامیل دبیر زیاد داریم. اغلب خانم های فامیل، معلم، ناظم یا مدیر هستند.

وی اظهارداشت: اصلیت پدرم تربتی است  و مادرم کاشمری. تا چهار سالکی در تربت حیدریه بودم. خاطرات کودکی ام تابستان ها در کاشمر بود. روزهای خوبی داشتم. در کل خودم را خراسانی را میدانم از کدام شهرش فرقی نمی کند. در خانواده ای که بزرگ شدم تفکیکی بین مرد و زن در کارکردن و پیشرفت قائل نبوده اند. مادر من ۵۷ سال پیش تدریس کرده اند. در آن زمان که خیلی ها دیپلم هم نمی گرفتند اتفاق و موضوع مهمی بوده است. اینکه شغل داشته باشند در خانواده مهم بوده است. معلمی شغل مقدس و باارزشی است. همیشه در خانواده ما دوست داشتند شغل داشته باشند و چه شغلی بهتر از معلمی  که فرهنگ ساز باشند برای نسل های آینده.

بازیگر «خاک سرخ» در ادامه در پاسخ به این سوال که اگر پاک کن داشته باشد کدام نمای شهری را پاک خواهد کرد، گفت: نماهای رنگارنگ و جورواجور ساختمان هاکه هماهنگی با هم ندارند. در خیلی از محله ها این حجم  از ناهمگونی به لحاظ بصری چشم هایت را آزار می دهند. شهرداری در بحث فضای سبز کارهای زیادی کرده است . طراحی های زیادی می بینیم. در نوروز در معابر المان هایی از نوروز می بینیم. تهران اما ابرشهر است و یک گوشه را بگیری گوشه دیگر از دست می رود. امیدوارم یک دست و یک شکل شوند و ناهمگونی ها از بین برود.

لاله اسکندری درباره پیشرفت های تکنولوژی و تاثیرش بر زندگی امروز بشر توضیح داد: حسن ها و عیب هایی دارد. شاید اگر امروز فضای مجازی و شبکه ها نبودند از خیلی از اتفاقات دیر خبردار می شدیم. اما امروز در کمتر از ساعت حوادث را رصد می کنیم.البته در کنارشس مرزها از بین رفته است و مرزهای شخصی و خصوصی هم از بین رفته است. در لحظات خصوصی افراد قضاوت می کنیم. اینکه چطور از تکنولوژی اسفاده کنی مهم است. در این زمینه آموزش ندیده ایم و فرهنگش را نداریم. این اتفاقات کم نیست و جهان رو به رشد است.

او درباره خواهرش نیز گفت: ستاره هم مثل همه مردم خانه نشین شده است.او هم برای خودش سرگرمی دارد. خانه خیمه شب بازی در خیابان وصال را راه اندازی کرده است . سال گذشته در چنین روزهایی به مدارس مختلف در سیستان و بلوچستان رفتیم و با دوستانی که اجرا می کردند همراه بودیم. متاسفانه شرایط مردم در این استان مساعد نیست ولی امیدوارم اتفاقات خوبی پیش رویشان باشد. بسیار مردم خونگرمی هستند.

اسکندری در ادامه برنامه درباره چهره هایی که تصاویرشان در برنامه نشان داده می شد، گفت: ابراهیم حاتمی کیا از کارگردان های به نام های سینما است. در اولین سال بازیگری  در خاک سرخ با او کار کردم. همکاری سخت ولی دلچسبی بود. با پشتکار و جدی هستند و از یک پلان هم نمی گذرند. من ۲۰ سال پیش با او کار کردم و این همکاری را خیلی دوست داشتم. بعد از آن هم این شانس را داشتم که با احمدرضادرویش متولد ماه مهر را کار کنم. بسیار دوست داشتنی، باسواد و مسلط به کار است .حیف کم کار است.

او در ادامه توضیح داد:  در ایام ابتدای شیوع کرونا سفری به مشهد داشتم. اینقدر خلوت بود که تا خود ضریح می توانستی بروی. مشهد فکر می کنم محل رسیدن خیلی از آدم ها به آرزوهایشان است. من این شانس را دارم که دو خواهر بزرگ تردارم. همیشه محبت هایشان به من رسیده است، مراقبم بوده اند و حمایت کرده اند. خانواده تنها اعضایی هستند که بی دریغ و بی چشمداشت در کنارت هستند. نمی شود با چیزی عوضشان کرد. برای ستاره فکر میکنم خوشبختی خانواده خیلی خوشحال کننده باشد.

این بازیگر در ادامه گفت: وقتی مادر میشوی حس آموزش و پرورش مضاعف می شود. یاد می گیری که یاد بدهی به فرزندت آنچه یاد گرفته ای . هر زنی یک معلم است. خیلی از معلم ها خانم بودند. به خاطر نوع ارتباطی که با شاگرد برقرار می کنند. در خیلی از مشاغل می بینید وقتی یک زن در راس کار است خیلی کار موفق تر است. نظم و دقتشان بیشتر است.خانم ها در سال های اخیر در حوزه های زیادی موفق بوده اند. اولین زنی که با او آشنا می شوی و به او عشق می ورزی مادر است. مادرم یک زن کامل است. برای من او سمبل صبوری و فداکاری است. در همه سال ها درس خوانده است و کار کرده است. ۵ بچه بزرگ کرده است. مهم ترین الگوی من مادرم بوده است. خیلی کارهای که مردانه به نظرمی آمده است را انجام داده ام. سه سال جنگیدم تا اولین پروژه را از شهرداری بگیریم. بعد حرفشان را پس گرفتند. همه اعضای تیم من زن بودند.

او همچنین درباره تجربه قرائت قرآن به فارسی گفت: معمولا قرآن به زبان عربی خوانده می شود و توسط آقایان. این بارخانم ها خواندند و ترجمه به عربی بود. امیدوارم مردم دوست داشته باشند. مادر بزرگم یکی از زنان مهم زندگی ام بود. مومن بود و من را به جلسه قرآن می برد.

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

شرکت‌کنندگان «عصر جدید» و «خنداننده شو» برای اجراهای خارج از این برنامه‌ها، چه‌قدر می‌گیرند؟

به گزارش پایگاه خبری کافه ستاره، دستمزد ابوطالب حسینی، سعید فتحی‌روشن، علی فــریــادی، امــیــرحــســیــن قــیــاســی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هفده =