حذف اسپانسرها پای «مدیری» را از تلویزیون برید

به گزارش کافه ستاره،ماجرای حضور اپلیکیشن و کدهای دستوری ستاره و مربع در برنامه های مختلف تلویزیونی هنوز از یادها نرفته است. حضور افسارگسیخته برنامه‌های بسیاری که با درخواست از مردم برای عضویت در اپلیکیشن‌های مختلف سود هنگفتی را به جیب اسپانسرهای برنامه های تلویزیونی سرازیر می‌کرد.

 

این رویه در نهایت در روزهای پایانی سال گذشته با شکایات متعدد مخاطبان و همچنین پیگیری وزارت ارتباطات خاتمه یافت و شرکت متولی اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی و ایجاد تغییر در شیوه موجود، فعالیت‌هایی به این شکل متوقف خواهند شد.

 

یکی از برنامه‌هایی که از این طریق سود بسیاری می‌برد برنامه «دورهمی» با اجرای مهران مدیری و پشتوانه اول مارکت بود که به همین شیوه ذکر شده اقدام به کسب درآمد می‌کرد و حالا با دستور جدید رئیس صدا و سیما باید به دنبال راه حل جدیدی برای کسب درآمد می‌بود.

 

از سوی دیگر مرتضی میرباقری معاون سیما در چندین گفت و گو و مصاحبه درباره فصل جدید «دورهمی» اعلام کرده بود که این برنامه با اجرای مهران مدیری به سبک و سیاق سابق در نوروز به روی آنتن خواهد رفت. حتی یک قسمت از برنامه هم در روز سیزدهم فروردین ماه پخش شد که البته با توجه به میزان ترویج نا امیدی که در این برنامه اتفاق افتاد، مخاطبان بسیاری نسبت به آن موضع گرفتند و خواستار تغییر رویه در آن شدند.

 

در این میان تلویزیون برای اینکه شرایط را برای مهران مدیری فراهم کند، علی رغم اینکه این هنرمند در حال حاضر مجموعه «هیولا» را در شبکه نمایش خانگی دارد، اقدام به بازپخش دورهمی کرد تا هم به مخاطب بفهماند که فصل جدید در راه است و هم مدیری با روی آنتن داشتن یک برنامه در حال پخش سود بیشتری از توزیع هیولا ببرد.

 

اما در این میان ارتباط حذف اپلیکیشن های تبلیغاتی با اعلام نظر اخیر سید مصطفی احمدی تهیه کننده دورهمی که گفته فعلا تصمیمی برای ساخت دورهمی ندارد و به تولید یک تاک‌شو در فضای مجازی فکر می‌کند، چیست؟

 

ظاهرا تهیه کننده دورهمی که نسبت آن با اول مارکت روشن است، با توجه به حذف شیوه قدیمی که در گذشته سودآوری بسیاری برای آن داشته، پیشنهادهای جدیدی برای تلویزیون داشته است که یکی درخواست رقم بسیار بالا برای تولید این برنامه بوده که از عرف برنامه سازی تلویزیون خارج بوده و دیگری شیوه جدیدی بوده که اگر تلویزیون به آن تن بدهد، باب جدیدی در آنتن فروشی روی خواهد داد.

 

این شیوه جدید اختصاص باکس‌های تبلیغاتی پیش و پس و حین پخش دورهمی به تهیه کنندگان آن است. در این شیوه طبق مدت زمان تعیین شده، تهیه کننده اقدام به تبلیغ آگهی کالاها و خدماتی می‌کند که آنها را خودش تامین کرده و مدیریت آن نیز برعهده خود تهیه کننده است که با چه رقم‌های خارج از عرفی آنها را به روی آنتن ببرد.

 

اما هوشمندی تهیه کننده دورهمی در تغییر محل پخش برنامه کجاست و چه نفعی از این ماجرا خواهد برد؟ در حقیقت تهیه کننده در این مسیر بیش از نیمی از راه را رفته است. در حال حاضر به کمک تلویزیون، دورهمی به یک برند شناخته شده تبدیل شده که همه آن را می شناسند. پس مهران مدیری برای ژانر برنامه خود نیازی به اثبات دوباره ندارد. از ساختار برنامه نیز تنها نام دورهمی متعلق به تلویزیون است و در حقیقت سازندگان برنامه تنها با تغییری کوچک در دکور می‌توانند بهره کافی و وافی خود را از این برنامه ببرند. کما اینکه نقش نظارت  بر محتوا و مهمان نیز در فضای مجازی کمتر است و مدیری می تواند با دعوت از مهمانانی که امکان حضور در تلویزیون برایشان مهیا نیست و یا حضور خوانندگان و استفاده از موسیقی‌هایی که باز هم اجازه پخش آنها در صدا و سیما صادر نمی‌شود، مدعی ساختار شکنی شود و سازندگان هم از آب گل آلود ماهی خود را بگیرند و در کنار آن هم تبلیغات خود را ارائه دهند و هم با زدن رنگ بر پیکر همان دورهمی آن را با ضوابط کمتری راهی بازار کنند.

 

این در حالی است که تجربه نشان داده مهران مدیری همواره در طول سالهای ساخت برنامه در تلویزیون محبوب‌تر بوده و مردم آثار تلویزیونی او را بیشتر دوست داشته‌اند. در میان آثاری که او برای شبکه نمایش خانگی تولید کرده، تنها «قهوه تلخ» با فروش بالایی مواجه بود که با توجه به بدعهدی در توزیع قسمت‌های آخر لطمه بزرگی به وجهه مهران مدیری وارد شد که بر فروش آثار دیگر او در شبکه نمایش خانگی نیز تاثیر بسیاری گذاشت و در نهایت حضور دوباره او در دورهمی منجر شد تا کم کم مخاطبان این هنرمند بدعهدی گذشته او را از یاد ببرند و به او اعتماد کنند. نتیجه این اعتماد را نیز میتوان در میزان فروش سریال هیولا دید که نسبت به سایر آثار این کارگردان در شبکه نمایش خانگی با رقم بالاتری روبرو بوده است.

 

حالا باید دید در موقعیت فعلی تهیه کننده و تلویزیون به راه حل تازه‌ای برای حل این موضوع می‌رسند و یا اینکه مهران مدیری دورهمی را با سر وشکل و نام جدیدی در شبکه نمایش خانگی ادامه می‌دهد؟

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

دلیل بازی جدی شقایق دهقان در «نون. خ»

به گزارش پایگاه خبری کافه ستاره، شقایق دهقان درباره تجربه حضورش در سریال «نون. خ» …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =